Last updated on May 26th, 2025
In math, multiples are the products we get while multiplying a number with other numbers. Multiples play a key role in construction and design, counting groups of items, sharing resources equally, and managing time effectively. In this topic, we will learn the essential concepts of multiples of 71.
Now, let us learn more about multiples of 71. Multiples of 71 are the numbers you get when you multiply 71 by any whole number, along with zero. Each number has an infinite number of multiples, including a multiple of itself. In multiplication, a multiple of 71 can be denoted as 71 × n, where ‘n’ represents any whole number (0, 1, 2, 3,…). So, we can summarize that:
Multiple of a number = Number × Any whole number
For example, multiplying 71 × 1 will give us 71 as the product. Multiples of 71 will be larger or equal to 71.
Multiples of 71 include the products of 71 and an integer. Multiples of 71 are divisible by 71 evenly. The first few multiples of 71 are given below:
TABLE OF 71 (1-10) | |
---|---|
71 x 1 = 71 |
71 x 6 = 426 |
71 x 2 = 142 |
71 x 7 = 497 |
71 x 3 = 213 |
71 x 8 = 568 |
71 x 4 = 284 |
71 x 9 = 639 |
71 x 5 = 355 |
71 x 10 = 710 |
TABLE OF 71 (11-20) | |
---|---|
71 x 11 = 781 |
71 x 16 = 1136 |
71 x 12 = 852 |
71 x 17 = 1207 |
71 x 13 = 923 |
71 x 18 = 1278 |
71 x 14 = 994 |
71 x 19 = 1349 |
71 x 15 = 1065 |
71 x 20 = 1420 |
Now, we know the first few multiples of 71. They are 0, 71, 142, 213, 284, 355, 426, 497, 568, 639, 710,...
Understanding the multiples of 71 helps solve mathematical problems and boost our multiplication and division skills. When working with multiples of 71, we need to apply it to different mathematical operations such as addition, subtraction, multiplication, and division.
71, 142, 213, 284, and 355 are the first five multiples of 71. When multiplying 71 from 1 to 5, we get these numbers as the products.
So, the sum of these multiples is:
71 + 142 + 213 + 284 + 355 = 1065
When we add the first 5 multiples of 71, the answer will be 1065.
While we do subtraction, it improves our comprehension of how the value decreases when each multiple is subtracted from the previous one. 71, 142, 213, 284, and 355 are the first five multiples of 71. So, let us calculate it as given below:
71 - 142 = -71
-71 - 213 = -284
-284 - 284 = -568
-568 - 355 = -923
Hence, the result of subtracting the first 5 multiples of 71 is -923.
To calculate the average, we need to identify the sum of the first 5 multiples of 71, and then divide it by the count, i.e., 5. Because there are 5 multiples presented in the calculation. Averaging helps us to understand the concepts of central tendencies and other values. We know the sum of the first 5 multiples of 71 is 1065.
71 + 142 + 213 + 284 + 355 = 1065
Next, divide the sum by 5:
1065 ÷ 5 = 213
213 is the average of the first 5 multiples of 71.
The product of given numbers is the result of multiplying all of them together. Here, the first 5 multiples of 71 include: 71, 142, 213, 284, and 355. Now, the product of these numbers is:
71 × 142 × 213 × 284 × 355 = 1,615,690,940
The product of the first 5 multiples of 71 is 1,615,690,940.
While we perform division, we get to know how many times 71 can fit into each of the given multiples. 71, 142, 213, 284, and 355 are the first 5 multiples of 71.
71 ÷ 71 = 1
142 ÷ 71 = 2
213 ÷ 71 = 3
284 ÷ 71 = 4
355 ÷ 71 = 5
The results of dividing the first 5 multiples of 71 are: 1, 2, 3, 4, and 5.
While working with multiples of 71, we make common mistakes. Identifying these errors and understanding how to avoid them can be helpful. Below are some frequent mistakes and tips to avoid them:
In a library, new shipments of books arrive in boxes containing 71 books each. If the library receives shipments once a month for 6 months, how many books will the library have received in total?
426 books
To find the total number of books, multiply the number of books per shipment by the number of months.
Books per shipment = 71
Number of months = 6
71 × 6 = 426
The library will have received a total of 426 books after 6 months.
A factory produces widgets in batches of 71. During a particular quarter, the factory produces widgets in the order of the first three multiples of 71. How many widgets are produced in total?
639 widgets
The first three multiples of 71 are 71, 142, and 213. Therefore, the total production is the sum of these numbers.
71 × 1 = 71
71 × 2 = 142
71 × 3 = 213
Total widgets = 71 + 142 + 213 = 426.
At a conference, there are 71 tables, and each table seats 71 attendees. How many attendees can the conference accommodate in total?
5,041 attendees
Multiply the number of tables by the number of attendees per table to find the total number of attendees.
Number of tables = 71
Number of attendees per table = 71
71 × 71 = 5,041
Therefore, the conference can accommodate 5,041 attendees in total.
In a painting competition, each artist is given a canvas containing 71 blocks for painting. If there are 9 artists participating, how many blocks will be painted in total?
639 blocks
Multiply the number of blocks per canvas by the number of artists to find the total number of blocks painted.
Blocks per canvas = 71
Number of artists = 9
71 × 9 = 639
So, a total of 639 blocks will be painted.
A filmmaker is organizing a festival and plans to screen 71 films in the first venue, 142 films in the second, and 213 films in the third venue. How many films will be screened in total across all venues?
426 films
Add the number of films screened at each venue to find the total number of films.
First venue = 71 films
Second venue = 142 films
Third venue = 213 films
Total films = 71 + 142 + 213 = 426
Therefore, a total of 426 films will be screened across all venues.
Seyed Ali Fathima S a math expert with nearly 5 years of experience as a math teacher. From an engineer to a math teacher, shows her passion for math and teaching. She is a calculator queen, who loves tables and she turns tables to puzzles and songs.
: She has songs for each table which helps her to remember the tables