Last updated on May 26th, 2025
In math, multiples are the products we get while multiplying a number with other numbers. Multiples play a key role in construction and design, counting groups of items, sharing resources equally, and managing time effectively. In this topic, we will learn the essential concepts of multiples of 51.
Now, let us learn more about multiples of 51. Multiples of 51 are the numbers you get when you multiply 51 by any whole number, along with zero. Each number has an infinite number of multiples, including a multiple of itself.
In multiplication, a multiple of 51 can be denoted as 51 × n, where ‘n’ represents any whole number (0, 1, 2, 3,…). So, we can summarize that:
Multiple of a number = Number × Any whole number
For example, multiplying 51 × 1 will give us 51 as the product.
Multiples of 51 will be larger or equal to 51.
Multiples of 51 include the products of 51 and an integer. Multiples of 51 are divisible by 51 evenly. The first few multiples of 51 are given below:
TABLE OF 51 (1-10) | |
---|---|
51 x 1 = 51 |
51 x 6 = 306 |
51 x 2 = 102 |
51 x 7 = 357 |
51 x 3 = 153 |
51 x 8 = 408 |
51 x 4 = 204 |
51 x 9 = 459 |
51 x 5 = 255 |
51 x 10 = 510 |
TABLE OF 51 (11-20) | |
---|---|
51 x 11 = 561 |
51 x 16 = 816 |
51 x 12 = 612 |
51 x 17 = 867 |
51 x 13 = 663 |
51 x 18 = 918 |
51 x 14 = 714 |
51 x 19 = 969 |
51 x 15 = 765 |
51 x 20 = 1020 |
Now, we know the first few multiples of 51. They are 0, 51, 102, 153, 204, 255, 306, 357, 408, 459, 510,...
Understanding the multiples of 51 helps solve mathematical problems and boost our multiplication and division skills. When working with multiples of 51, we need to apply it to different mathematical operations such as addition, subtraction, multiplication, and division.
51, 102, 153, 204, and 255 are the first five multiples of 51. When multiplying 51 from 1 to 5, we get these numbers as the products.
So, the sum of these multiples is:
51 + 102 + 153 + 204 + 255 = 765
When we add the first 5 multiples of 51, the answer will be 765.
While we do subtraction, it improves our comprehension of how the value decreases when each multiple is subtracted from the previous one. 51, 102, 153, 204, and 255 are the first five multiples of 51. So, let us calculate it as given below:
51 - 102 = -51
-51 - 153 = -204
-204 - 204 = -408
-408 - 255 = -663
Hence, the result of subtracting the first 5 multiples of 51 is -663.
To calculate the average, we need to identify the sum of the first 5 multiples of 51 and then divide it by the count, i.e., 5. Because there are 5 multiples presented in the calculation. Averaging helps us to understand the concepts of central tendencies and other values. We know the sum of the first 5 multiples of 51 is 765.
51 + 102 + 153 + 204 + 255 = 765
Next, divide the sum by 5:
765 ÷ 5 = 153
153 is the average of the first 5 multiples of 51.
The product of given numbers is the result of multiplying all of them together. Here, the first 5 multiples of 51 include: 51, 102, 153, 204, and 255. Now, the product of these numbers is:
51 × 102 × 153 × 204 × 255 = 408,492,420
The product of the first 5 multiples of 51 is 408,492,420.
While we perform division, we get to know how many times 51 can fit into each of the given multiples. 51, 102, 153, 204, and 255 are the first 5 multiples of 51.
51 ÷ 51 = 1
102 ÷ 51 = 2
153 ÷ 51 = 3
204 ÷ 51 = 4
255 ÷ 51 = 5
The results of dividing the first 5 multiples of 51 are: 1, 2, 3, 4, and 5.
While working with multiples of 51, we make common mistakes. Identifying these errors and understanding how to avoid them can be helpful. Below are some frequent mistakes and tips to avoid them:
A group of artists is creating a mural composed of small tiles. Each artist contributes 51 tiles. If there are 6 artists working on the mural, how many tiles will they have in total?
306 tiles
Each artist contributes 51 tiles. To find the total number of tiles, we multiply the number of artists by the tiles each contributes.
Number of artists = 6
Tiles per artist = 51
51 × 6 = 306
Therefore, the mural will have 306 tiles in total.
In a music festival, each set performed by a band lasts 51 minutes. If three bands perform consecutively, what is the total duration of the music played?
153 minutes
Each band performs for 51 minutes. To find the total music played, we use multiplication.
Duration of each performance = 51 minutes
Number of performances = 3
51 × 3 = 153
Thus, the total duration of the music played is 153 minutes.
A warehouse stores crates of oranges. Each crate holds 51 oranges. If there are 4 stacks of crates and each stack has 4 crates, how many oranges are there in total?
816 oranges
First, calculate the total number of crates by multiplying the number of stacks by the number of crates per stack. Then, multiply by the number of oranges per crate.
Number of stacks = 4
Crates per stack = 4
Oranges per crate = 51
Total crates = 4 × 4 = 16
Total oranges = 16 × 51 = 816
Therefore, there are 816 oranges in total.
A factory produces gadgets in batches. Each batch contains 51 gadgets. If the factory produces 7 batches in a week, how many gadgets are produced in total?
357 gadgets
To find the total number of gadgets produced, multiply the number of batches by the number of gadgets per batch.
Batches produced = 7
Gadgets per batch = 51
51 × 7 = 357
Hence, the factory produces 357 gadgets in a week.
In a library, each section contains 51 books. If there are 5 sections in the library, how many books are there in total?
255 books
To find the total number of books, multiply the number of sections by the number of books per section.
Number of sections = 5
Books per section = 51
51 × 5 = 255
Therefore, the library contains a total of 255 books.
Seyed Ali Fathima S a math expert with nearly 5 years of experience as a math teacher. From an engineer to a math teacher, shows her passion for math and teaching. She is a calculator queen, who loves tables and she turns tables to puzzles and songs.
: She has songs for each table which helps her to remember the tables