Last updated on June 12th, 2025
The unitary method is used to determine the value of multiple units by finding the value of a single unit. In real-life problems, we use the unitary method to determine the cost or time per unit. Let’s learn how it works.
In mathematics, the unitary method holds significant importance. It is a method where the value of a given number of units can be deduced by only finding the value of a single unit.
This method works because of proportionality; when one quantity changes, it triggers a change in other quantities as well. The quantity increases or decreases depending on the relationship. Using this method, we can also determine the unknown values in the ratio and proportion, i.e., by applying the value of a single unit.
Struggling with Math?
Get 1:1 Coaching to Boost Grades Fast !
Use the following steps to apply the unitary method:
For example: the cost of 10 meters of cloth = $150, calculate the cost of 5 meters of cloth.
Cost of 1m = 150/10 = $15
Therefore, the cost of 5 meters = 15 × 5 = $75.
The unitary method comes in two different variants. The two types are mentioned below:
Direct Variation: In direct variation, if one quantity increases or decreases, the other quantity also increases or decreases in the same proportion. For e.g., the more you buy, the more you will have to spend. So the number of things that you buy and the total expenditure are in direct variation.
Indirect Variation: A mathematical relationship where two quantities are indirectly connected to each other means they are in indirect variation. In the indirect variation, when one quantity increases, the other decreases, and vice versa. For e.g., increase in the number of workers for a particular task will decrease the time taken to complete it.
Finding it difficult to solve problems using the unitary method? These below mentioned tips and tricks should help you solve them easily:
The unitary method is a mathematical concept that has numerous applications in various fields. We will now learn how they can be applied:
The unitary method is a fundamental concept for solving many real-life issues. However, some students might find it tricky, but it can be learned easily if you spot the errors you make. Here’s a list of common mistakes and ways to avoid them:
Level Up with a Math Certification!
2X Faster Learning (Grades 1-12)
If 3 scrapbooks cost $150. Calculate the cost of 7 scrapbooks.
The cost of 7 scrapbooks is 350.
Determining the cost of 1 scrapbook: 150/3 = 50
Now, we find the cost of 7 scrapbooks: 50 × 7 = 350
Therefore, the cost of 7 scrapbooks is 350.
If 12 students can complete a task in 24 days, calculate the number of days it will take for 6 students to complete the same task.
The number of days it will take for 6 students to complete the same task is 48 days.
We now calculate the work completed by 1 student in 24 days:
Total work completed = 12 × 24 = 288
So, the number of days it will take for 6 students:
288/6 = 48
Therefore, the number of days it will take for 6 students to complete the same task is 48 days.
A bus covers 300 km in 5 hours. How far will it travel in 10 hours at the same speed?
The distance traveled by the bus in 10 hours is 600 km.
Calculate the distance traveled in 1 hour: 300/5 = 60km
We now calculate the distance in 10 hours: 60 × 10 = 600 km
Therefore, the distance traveled by the bus in 10 hours is 600 km
If 4 children can make a clay pot in 16 days. How many days will it take for 8 children to make the same clay pot?
The number of days required for 8 children is 8 days.
To calculate the total work of 4 children in 16 days:
4 × 16 = 64 days
Now we determine the number of days required for 8 children:
64/8 = 8 days
Therefore, the number of days for 8 children is 8 days.
3 kg of lemons cost $60, what is the cost of 9 kg of apples?
The cost of 9 apples is $180.
The cost of 1 kg of lemon: 60/3 = $20
The cost of 9kg of lemons: 20 × 9 = $180
Therefore, the cost of 9 apples is $180.
Turn your child into a math star!
#1 Math Hack Schools Won't Teach!
Struggling with Math?
Get 1:1 Coaching to Boost Grades Fast !
Dr. Sarita Tiwari is a passionate educator specializing in Commercial Math, Vedic Math, and Abacus, with a mission to make numbers magical for young learners. With 8+ years of teaching experience and a Ph.D. in Business Economics, she blends academic rigo
: She believes math is like music—once you understand the rhythm, everything just flows!