Last updated on June 11th, 2025
Marginal cost is the additional cost caused when producing one more unit of output. It is calculated by dividing the change in total production cost by the change in quantity. In this topic, let’s learn more about the marginal cost .
The additional cost in the production of one extra unit is the marginal cost. It is the ratio of the change in the total production cost to the change in the number of units produced. It is used to understand the impact of the production of an additional unit on the total cost of production. Marginal cost is calculated as marginal cost = change in production cost/change in quantity.
For example, the cost of producing 100 cakes is $500, and for producing 101 cakes, it costs $505. Here, the marginal cost is $5.
Struggling with Math?
Get 1:1 Coaching to Boost Grades Fast !
Let’s learn a few of the applications of marginal cost, like how we use it in economics and business.
The marginal cost can be calculated using the equation,
Marginal cost = change in production cost/change in quantity
To find, the change in production cost is the difference between the final cost and the initial cost. The change in quantity is the difference between the extra unit of production and the units of production.
For example, the car company is producing 1000 cars per month and the cost of production is $5000000. The cost of producing 1001 cars is $5005000. Calculate the marginal cost.
Marginal cost = change in production cost/change in quantity
Here, the cost to produce 1000 cars = $5000000
Cost to produce 1001 cars = $5005000
Change in production cost = $5005000 - $5000000 = $5000
Change in quantity = 1001 units — 1000 units = 1unit
Therefore, the marginal cost = change in production cost/change in quantity
= 5000 / 1 = $5000
So, the marginal cost of producing one additional car is $5000
Tips and tricks are the easiest way to understand and master any concept. To master marginal cost use these tips and tricks.
When learning about marginal cost, students tend to make mistakes as they often get confused with the concepts. Most of these mistakes are common and easy to fix. So let’s learn a few common mistakes and master marginal cost.
Level Up with a Math Certification!
2X Faster Learning (Grades 1-12)
A company produces 1,000 widgets at a total cost of $5,500. When production increases to 1,200 widgets, the total cost rises to $5,900. What is the marginal cost of the 200 additional widgets?
The marginal cost is $2 per unit
Marginal cost = change in production cost/change in quantity
Here, the cost to produce 1000 widgets = $5500
Cost to produce 1200 widgets = $5900
change in production cost = 5900 - 5500 = 400
change in quantity = 1200 - 1000 = 200
Marginal cost = 400 / 200 = $2
A company increases production from 5,000 to 5,500 units, and the total cost increases from $50,000 to $52,000. What is the marginal cost per unit?
The marginal cost is $4 per unit
Marginal cost = change in production cost/change in quantity
Here, the cost to produce 5000 units = $50000
Cost to produce 5500 units = $52000
change in production cost = 52000 - 50000 = 2000
change in quantity = 5500 - 5000 = 500
Marginal cost = 2000 / 500 = $4
A factory produces 3,000 units at a total cost of $12,000. When production increases to 3,500 units, the total cost rises to $12,500. What is the marginal cost of producing the additional 500 units?
The marginal cost is $1 per unit
Marginal cost = change in production cost/change in quantity
Here, the cost to produce 3000 units = $12000
Cost to produce 3500 units = $12500
change in production cost = 12500 - 12000 = 500
change in quantity = 3500 - 3000 = 500
Marginal cost = 500 / 500 = $1
A company produces 2,000 units at a cost of $8,000. The total cost increases to $8,500 when production rises to 2,500 units. What is the marginal cost per unit?
The marginal cost is $1 per unit
Marginal cost = change in production cost/change in quantity
Here, the cost to produce 2000 units = $8000
Cost to produce 2500 units = $8500
Change in production cost = 8500 - 8000 = 500
Change in quantity = 2500 - 2000 = 500
Marginal cost = 500 / 500 = $1
A business's fixed costs are $2,000, and its variable cost per unit is $5. If the price per unit is $10, how many units must the business sell to cover its fixed costs?
The business will sell around 400 unit
The cost per unit = price per unit - variable cost
Contribution per unit = $10 - $5 = $5
Break-even quantity = fixed cost/contribution per unit
= 2000 / 5 = 400 units
Turn your child into a math star!
#1 Math Hack Schools Won't Teach!
Struggling with Math?
Get 1:1 Coaching to Boost Grades Fast !
Dr. Sarita Tiwari is a passionate educator specializing in Commercial Math, Vedic Math, and Abacus, with a mission to make numbers magical for young learners. With 8+ years of teaching experience and a Ph.D. in Business Economics, she blends academic rigo
: She believes math is like music—once you understand the rhythm, everything just flows!