Last updated on May 26th, 2025
In math, multiples are the products we get while multiplying a number with other numbers. Multiples play a key role in construction and design, counting groups of items, sharing resources equally, and managing time effectively. In this topic, we will learn the essential concepts of multiples of 52.
Now, let us learn more about multiples of 52. Multiples of 52 are the numbers you get when you multiply 52 by any whole number, along with zero. Each number has an infinite number of multiples, including a multiple of itself.
In multiplication, a multiple of 52 can be denoted as 52 × n, where ‘n’ represents any whole number (0, 1, 2, 3,…). So, we can summarize that:
Multiple of a number = Number × Any whole number
For example, multiplying 52 × 1 will give us 52 as the product.
Multiples of 52 will be larger or equal to 52.
Multiples of 52 include the products of 52 and an integer. Multiples of 52 are divisible by 52 evenly. The first few multiples of 52 are given below:
TABLE OF 52 (1-10) | |
---|---|
52 x 1 = 52 |
52 x 6 = 312 |
52 x 2 = 104 |
52 x 7 = 364 |
52 x 3 = 156 |
52 x 8 = 416 |
52 x 4 = 208 |
52 x 9 = 468 |
52 x 5 = 260 |
52 x 10 = 520 |
TABLE OF 52 (11-20) | |
---|---|
52 x 11 = 572 |
52 x 16 = 832 |
52 x 12 = 624 |
52 x 17 = 884 |
52 x 13 = 676 |
52 x 18 = 936 |
52 x 14 = 728 |
52 x 19 = 988 |
52 x 15 = 780 |
52 x 20 = 1040 |
Now, we know the first few multiples of 52. They are 0, 52, 104, 156, 208, 260, 312, 364, 416, 468, 520,...
Understanding the multiples of 52 helps solve mathematical problems and boost our multiplication and division skills. When working with Multiples of 52, we need to apply it to different mathematical operations such as addition, subtraction, multiplication, and division.
52, 104, 156, 208, and 260 are the first five multiples of 52. When multiplying 52 from 1 to 5, we get these numbers as the products.
So, the sum of these multiples is:
52 + 104 + 156 + 208 + 260 = 780
When we add the first 5 multiples of 52, the answer will be 780.
While we do subtraction, it improves our comprehension of how the value decreases when each multiple is subtracted from the previous one. 52, 104, 156, 208, and 260 are the first five multiples of 52. So, let us calculate it as given below:
52 - 104 = -52
-52 - 156 = -208
-208 - 208 = -416
-416 - 260 = -676
Hence, the result of subtracting the first 5 multiples of 52 is -676.
To calculate the average, we need to identify the sum of the first 5 multiples of 52, and then divide it by the count, i.e., 5. Because there are 5 multiples presented in the calculation. Averaging helps us to understand the concepts of central tendencies and other values. We know the sum of the first 5 multiples of 52 is 780.
52 + 104 + 156 + 208 + 260 = 780
Next, divide the sum by 5:
780 ÷ 5 = 156
156 is the average of the first 5 multiples of 52.
The product of given numbers is the result of multiplying all of them together. Here, the first 5 multiples of 52 include: 52, 104, 156, 208, and 260. Now, the product of these numbers is:
52 × 104 × 156 × 208 × 260 = 44,353,011,200
The product of the first 5 multiples of 52 is 44,353,011,200.
While we perform division, we get to know how many times 52 can fit into each of the given multiples. 52, 104, 156, 208, and 260 are the first 5 multiples of 52.
52 ÷ 52 = 1
104 ÷ 52 = 2
156 ÷ 52 = 3
208 ÷ 52 = 4
260 ÷ 52 = 5
The results of dividing the first 5 multiples of 52 are: 1, 2, 3, 4, and 5.
While working with Multiples of 52, we make common mistakes. Identifying these errors and understanding how to avoid them can be helpful. Below are some frequent mistakes and tips to avoid them:
In a factory, each batch of widgets produced contains 52 units. If the factory produces 3 batches each day, how many widgets are produced in a week?
1,092 widgets
Each day, 52 widgets are produced per batch. Multiply this by the number of batches per day and the number of days in a week:
Widgets per batch = 52
Batches per day = 3
Days in a week = 7
52 × 3 × 7 = 1,092
Therefore, 1,092 widgets are produced in a week.
A library organizes its books into sections with each section containing 52 books. If the library has sections based on the first three multiples of 52, how many books are in those sections?
312 books
The first three multiples of 52 are 52, 104, and 156. We calculate the total number of books by summing these multiples:
52 × 1 = 52
52 × 2 = 104
52 × 3 = 156
Total books = 52 + 104 + 156 = 312
Thus, there are 312 books in those sections.
A sports club has 52 teams, and each team has 52 players. How many players are there in total?
2,704 players
To calculate the total number of players, multiply the number of teams by the number of players per team:
Number of teams = 52
Players in each team = 52
52 × 52 = 2,704
Therefore, there are 2,704 players in total.
A landscaper is designing a park and decides to plant 52 trees along each row. If there are 5 rows, how many trees are planted in total?
260 trees
The total number of trees is found by multiplying the number of rows by the trees in each row:
Number of rows = 5
Trees in each row = 52
5 × 52 = 260
So, 260 trees are planted in total.
During a fundraising event, each donor contributes $52. If the total number of donors is the sum of the first three multiples of 52, how much money is raised?
$8,112
First, find the total number of donors by summing the first three multiples of 52:
52 × 1 = 52
52 × 2 = 104
52 × 3 = 156
Total donors = 52 + 104 + 156 = 312
Then, calculate the total amount raised by multiplying the number of donors by the donation amount:
312 × 52 = 16,224
Therefore, $16,224 is raised in total.
Seyed Ali Fathima S a math expert with nearly 5 years of experience as a math teacher. From an engineer to a math teacher, shows her passion for math and teaching. She is a calculator queen, who loves tables and she turns tables to puzzles and songs.
: She has songs for each table which helps her to remember the tables